Senėjimo požymiai – Elastingumo praradimas ir gilios raukšlės

6 min. perskaityti
Daugiau

Maždaug nuo 25 m. prasidėjęs bendrasis odos senėjimas pradeda daryti poveikį mūsų odos išvaizdai ir pojūčiui. Paprastai pirmiausia atsiranda smulkios linijos, tada formuojasi raukšlės. Bėgant laikui oda netenka apimties ir elastingumo. Sumažėja odos stangrumas, švytėjimas, gilėja raukšlės.

Odos senėjimas yra natūralus procesas – didžiąją dalį jo lemia veiksniai, kurių negalime kontroliuoti (pvz., mūsų genetika). Tačiau prisideda ir išoriniai veiksniai, kurių daugelį galime pakreipti teigiama linkme. Tam tikri gyvensenos pasirinkimai (tokie kaip odą pasiekiančių saulės spindulių kiekis ir mūsų mityba) gali pagreitinti odos senėjimą ir lemti jos pirmalaikį senėjimą. Protingi sprendimai ir rūpinimasis odai reikalinga apsauga gali padėti jai ilgiau atrodyti ir jaustis jauniau.

Požymiai Ir Simptomai

Kaip oda praranda elastingumą ir stangrumą, atsiranda daugiau raukšlių?

Mūsų odai senėjant keičiasi jos struktūra. Sumažėja elastingumas, stangrumas, švytėjimas ir atsparumas, daugėja raukšlių. Elastingumo praradimas ir gilių raukšlių susiformavimas yra pagrindinis senėjimo rūpestis brandžią odą turinčioms moterims.

Jaunos odos grafinis atvaizdavimas.

Stangrumo praradimas ir gilios raukšlės

Jaunos odos audinys yra stiprus, jame pakankamai kolageno ir elastino, kurie odai suteikia stangrumo ir lygumo. Senėjant, kolageno ir elastino mažėja (kolageno – kasmet po 1 %). Tai sutrikdo odos audinio struktūrą, todėl oda tampa ne tokia stipri. Ji tampa ne tokia stangri, gilėja raukšlės.

Dar vienas labai svarbus už stangrumo praradimą ir raukšlių gilėjimą atsakingas veiksnys – mažėjanti hialurono rūgšties gamyba. Jauna oda ją gamina natūraliai. Ji supa ląsteles, padėdama joms pritraukti vandenį. Senėjant lėtėja hialurono rūgšties gamyba, oda tampa sausesnė, praranda pilnumą ir stangrumą.

Brandžiai odai trūksta elastingumo, švytėjimo, atsparumo, joje yra raukšlių. (iliustruojanti schema)

Švytėjimo praradimas

Senėjant sumažėja dermos sluoksnių mikrocirkuliacija, odos paviršius ne taip efektyviai aprūpinamas maistinėmis medžiagomis ir deguonimi. Tai lemia rausvo švytėjimo, būdingo jaunatviškai odai, sumažėjimą.

Priežastys Ir Veiksniai

Kodėl tai vyksta su mūsų oda?

Tam tikra apimtimi stangrumo praradimas ir raukšlių gilėjimas yra neišvengiama odos senėjimo dalis. Odos senėjimas yra natūralus, didžiąja dalimi nuo vidinių veiksnių, kurių negalime kontroliuoti, priklausantis procesas. Tačiau yra keletas išorinių veiksnių, darančių didelį poveikį odos senėjimui. Daugelio jų galima išvengti, kad oda nepradėtų senėti pirma laiko.

Vidinės priežastys

Mūsų biologinis amžius lemia odos struktūrinius pokyčius ir ląstelių funkcijos efektyvumą – sulig kiekvienais metais šie procesai lėtėja.

Senėjančiai odai reikia specialios priežiūros.

Hormoniniai pokyčiai

Hormonai odoje veikia kaip nešėjai, stimuliuojantys tokių medžiagų, kaip kolagenas, suteikiantis jaunai odai stangrumo ir lygumo, gamybą. Menopauzės laikotarpiu hormonų veikla lėtėja, sumažėja kolageno lygis.

Išorinės priežastys

Oksidacinį stresą, dėl kurio oda senėja pirma laiko, pagreitina ir sukelia įvairūs gyvensenos veiksniai.

Saulė gali susilpninti odos struktūrą ir pagreitinti odos senėjimą.
Tarša pagreitina oksidacinį stresą odoje.

Saulė
Pernelyg ilgas buvimas saulėje (taip pat netinkama ar nepakankama apsauga nuo saulės) lemia daugiau kaip 80 % pirmalaikio odos senėjimo.

UVA ir UVB spinduliai gali sukelti trumpalaikę ir ilgalaikę žalą. UVB spinduliai įsiskverbia į viršutinį odos sluoksnį (epidermį) ir gali sukelti nudegimą saulėje bei padaryti tiesioginės žalos DNR. UVA spinduliai įsiskverbia giliai į apatinį odos sluoksnį (dermą) ir skatina laisvųjų radikalų susidarymą. Tai gali lemti netiesioginį DNR pažeidimą, kurio pasekmė – sumažėjęs ląstelių aktyvumas, pirmalaikis odos senėjimas ir greitesnis matomų senėjimo požymių atsiradimas: raukšlės, apimties ir elastingumo praradimas, gilios raukšlės.

Pernelyg užsitęsęs žalojančios UV spinduliuotės poveikis lemia  netolygią pigmentaciją, o blogiausiu atveju gali sukelti netgi odos vėžį. Daugiau apie UVA ir UVB spinduliuotės poveikį skaitykite čia.


Tarša

Tarša skatina odoje išsiskirti laisvuosius radikalus ir pagreitina jos oksidacinį stresą.

Rūkymas
Tabakas yra pagrindinis odą žalojančių laisvųjų radikalų šaltinis. Rūkymas silpnina odą ir skatina raukšlių atsiradimą:

  • pažeisdamas odos mikrocirkuliacijos sistemą, sumažindamas aprūpinimą deguonimi ir maistinėmis medžiagomis;
  • pažeisdamas kolageną ir elastiną – skaidulas, kurios odai suteikia stiprumo ir elastingumo.

Mityba
Tam tikri maisto produktai, daugiausiai vaisiai ir daržovės, turi daug antioksidantų, todėl gali padėti išvengti pirmalaikio senėjimo ir bendrai sulėtinti odos senėjimą.

Miego trūkumas
Odai reikia miego, kad ji atsistatytų ir regeneruotųsi. 

Sprendimai

Kaip stiprinti odą, užpildyti gilias raukšles ir suteikti švytėjimo

Visa sveika oda pasens, tačiau patvirtinta, kad tam tikros aktyviosios sudedamosios dalys (derinant su holistiniu požiūriu į bendrąją savijautą) stiprina odą, užpildo gilias raukšles ir suteikia švytėjimo.

Odos priežiūros produktai gali sustiprinti odą, užpildyti raukšles ir padidinti švytėjimą.
Antioksidantų gausūs produktai padeda apsaugoti odą nuo oksidacinio streso.

Aktyviosios sudedamosios dalys

Ieškokite produktų su šiomis sudedamosiomis dalimis.

Varnalėšų vaisių ekstraktas

Varnalėšų vaisių ekstraktas yra natūraliai iš varnalėšos augalo gaunama aktyvioji medžiaga. Jis stimuliuoja susilpnėjusio jungiamojo audinio atsistatymą ląstelių sienelėse. Be to, varnalėšų vaisių ekstraktas pagreitina kolageno atsinaujinimą odos ląstelėse, kuris labai sulėtėja senėjant. Tai Eucerin ELASTICITY+FILLER dieninės ir naktinės priežiūros produktų pagrindinė sudedamoji dalis, kuri pagerina brandžios odos elastingumą ir stangrumą, sumažina gilias raukšles.

Silimarinas

Silimarinas išgaunamas iš tikrojo margainio augalo (dar vadinamas Marijos dagiu). Tai gerai žinomas galingas antioksidantas, apsaugantis kolageną ir elastiną nuo oksidacinio streso. Eucerin Research Center nustatė ir įrodė, kad jis aktyvina odos mikrocikuliacijos sistemą ląstelių lygmenyje. Tai dar viena Eucerin ELASTICITY+FILLER dieninės ir naktinės priežiūros produktų pagrindinė sudedamoji dalis.

Hialurono rūgštis
Hialurono rūgštis yra medžiaga, kuri natūraliai susidaro odos ląstelėse ir yra odos jungiamojo audinio dalis. Viena iš pagrindinių jos funkcijų yra sulaikyti drėgmę – ji gali pritraukti 1 000–10 000 k. už jos masę didesnį vandens kiekį (t. y. nuo vieno iki dešimties litrų). Natūrali odos savybė gaminti hialurono rūgštį senėjant slopsta, todėl ima formuotis raukšlės. Eucerin ELASTICITY+FILLER dieninės ir naktinės priežiūros produktai gaminami su dviejų tipų hialurono rūgštimi, siekiant efektyviai veikti ir užpildyti raukšles tiek iš vidaus, tiek iš išorės.

Argano aliejus

Argano aliejus spaudžiamas iš argano branduolių. Jį sudaro iki 80 % nepakeičiamų riebalų rūgščių (omega 9 ir omega 6), kurias kūnas naudoja ląstelių membranų gamybai ir atstatymui, taip pat odai stiprinti, kad ji galėtų atlikti savo svarbiausią funkciją – saugoti kūną. Be to, jame daug galingo antioksidanto vitamino E. Tai Eucerin ELASTICITY+FILLER naktinės priežiūros produktų ir Eucerin ELASTICITY+FILLER veido aliejaus pagrindinė sudedamoji dalis, kuri kartu su kitomis sudedamosiomis dalimis lygina ir minkština odą.

Tikrojo margainio aliejus
Tikrojo margainio (dar vadinamo Marijos dagiu arba Silybum Marianium) aliejus yra dažnai odos priežiūros priemonėse nuo senėjimo naudojama sudedamoji dalis. Sudėtyje yra linolo rūgšties (omega 6 riebalų rūgšties). Tai Eucerin ELASTICITY+FILLER veido aliejaus pagrindinė sudedamoji dalis, kuri įrodyta, kad maitina odą ir padidina švytėjimą.

Vitaminas E
Vitaminas E (dar vadinamas tokoferoliu) yra galingas antioksidantas, kuris saugo odą nuo oksidacinį stresą sukeliančių laisvųjų radikalų. Tai dar viena iš Eucerin ELASTICITY+FILLER veido aliejaus aktyviųjų sudedamųjų dalių, padedanti palaikyti odos natūralų atsparumą.

HOLISTINIS POŽIŪRIS Į GERĄ SAVIJAUTĄ

Sveikos gyvensenos sprendimai padeda kontroliuoti senėjimo procesą, užtikrina puikią odos išvaizdą ir savijautą.

Visus metus naudojama apsauga nuo saulės padeda išvengti pirmalaikio odos senėjimo.
Sudėtis su patvirtintomis aktyviosiomis sudedamosiomis dalimis gali sustiprinti odą, užpildyti raukšles ir padidinti švytėjimą.

Apsauga nuo saulės

Odos apsauga nuo UV spindulių yra pats svarbiausias žingsnis, norint išvengti pirmalaikio odos senėjimo. Kaip rūpintis oda būnant saulėje daugiau sužinosite perskaitę veido apsauga nuo saulės. Eucerin Sun linijoje yra įvairių produktų, tinkamai apsaugančių senėjančią odą.

Odos priežiūra

Gera odos priežiūros rutina yra holistinio požiūrio į visų senėjimo požymių šalinimą ir rūpinimąsi brandžia oda dalis. Odos priežiūros rutiną turi sudaryti trys žingsniai: valymas, priežiūra ir apsauga nuo saulės.

Daugiau apie holistinį požiūrį į odos sveikatą perskaitysite odai poveikį darantys veiksniai, o kaip rūpintis veido oda skaitykite veido odos priežiūros rutina.

 

Rūkymas

Metę rūkyti padėsite pagerinti odos išvaizdą. Cigaretėse naudojamos cheminės medžiagos ir nikotinas padidina žalojančių laisvųjų radikalų kiekį ir gali padidinti saulės poveikį.

Mityba

Sveika, subalansuota mityba, kurioje gausu vaisių ir daržovių, suteiks kūnui antioksidantų ir vitaminų, kurių reikia žalojančiam laisvųjų radikalų poveikiui odai mažinti. Įvairovė yra svarbu, tačiau yra maisto produktų, kurie žinomi, kaip gausūs antioksidantų: lapinės žaliosios daržovės, oranžinės ir geltonos spalvos vaisiai ir daržovės (pvz., morkos ir abrikosai), mėlynės, pomidorai, pupelės ir kiti ankštiniai, riešutai ir žuvis (ypač lašiša).

Miegas

Geras poilsis naktį duoda odai laiko regeneruotis ir sustiprėti.

susiję straipsniai