Senėjimo požymiai – Raukšlės

6 min. perskaityti
Daugiau

Maždaug nuo 25 metų ima ryškėti pirmieji pastebimi bendrojo odos senėjimo požymiai. Bėgant metams, odoje vykstantys procesai sulėtėja, susilpnėja odos struktūra. Pradeda mažėti medžiagų, užtikrinančių odos stangrumą ir lygumą. Tai lemia vidiniai organizmo senėjimo procesai ir išoriniai veiksniai.

Vienas ryškiausių pirmųjų senėjimo ženklų – raukšlės ir smulkios raukšlelės, kurios gilėja bėgant laikui. Yra įvairių sprendimų, kaip sumažinti raukšles. Metodai skirstomi į invazinius ir neinvazinius. Vieni suteikia trumpalaikį efektą, kitų rezultatai išlieka ilgam.

Požymiai Ir Simptomai, Priežastys Ir Dirgikliai

Kur ir kodėl atsiranda raukšlės ir smulkios raukšlelės?

Bėgant laikui keičiasi tiek odos struktūra, tiek ją sudarančios medžiagos. Šie pokyčiai matomi odos paviršiuje – raukšlių ir smulkių raukšlelių pavidalu.
Pirmosios pastebimos raukšlės ir smulkios raukšlelės susiformuoja akių srityje.

Senstant sumažėja medžiagų, užtikrinančių odos lygumą ir stangrumą. Šios medžiagos: kolagenas, elastinas ir hialurono rūgštis. Jaunos odos audinių struktūra yra taisyklinga, jai pakanka kolageno ir elastino – struktūrą sudarančių medžiagų, todėl jauna oda yra tolygaus atspalvio ir stangri. Bėgant metams, dėl vidinių, genų nulemtų senėjimo procesų ir aplinkos (pvz., saulės spindulių) sukelto oksodacinio streso pradeda keistis odos išvaizda. „Kolageno lygis kasmet sumažėja 1 %, o dermos audinių struktūra vis labiau ardoma. Todėl oda praranda tvirtumą, atsiranda raukšlių ir smulkių raukšlelių.“

Kita svarbi raukšlių ir smulkių raukšlelių formavimosi priežastis – sumažėjusi hialurono rūgšties gamyba. Ši rišamoji medžiaga supa ląsteles ir suteikia odai lygumą bei jaunatvišką išvaizdą. Sumažėjus natūralios hialurono rūgšties, oda praranda apimtį ir stangrumą, greičiau formuojasi raukšlės.

Šie bendrieji senėjimo procesai lemia apimties sumažėjimą, o vėliau, odai tampant vis brandesnei, ir elastingumo sumažėjimą.

Atsiranda raukšlelių ant kaktos ir tarp antakių, susiformuoja juoko raukšlelės. Senstant jos pamažu virsta giliomis raukšlėmis.
Smulkios raukšlelės ties burna ir nosimi gali tapti giliomis ir ryškiai matomomis. Jos vadinamos nosies – lūpų raukšlėmis.

Apimties sumažėjimas nėra lengvai pastebimas. O raukšlės ir raukšlelės veide ima matytis labai greitai. Tam tikrose srityse jos išryškėja sparčiausiai:

Kaktoje galima pastebėti horizontalias linijas. Raukšlės atsiranda ir tarp antakių. Visų pirma jos atsiranda dėl mimikos ir būna matomos pasikeitus veido išraiškai. Ilgainiui raukšlės ima gilėti.

Išoriniuose akių kampučiuose atsiranda smulkių raukšlelių. Bėgant laikui jos tampa vis ryškesnės. Šios raukšlelės, dar vadinamos juoko raukšlelėmis, dažnai atsiranda pirmiausiai. Taip nutinka dėl to, kad akių srities oda yra plonesnė negu kitų veido sričių.

Nuo nosies iki burnos susiformuoja šias dvi sritis jungiančios gilesnės raukšlės. Jos vadinamos nosies – lūpų raukšlėmis. Šios raukšlės gali atsirasti sumažėjus odos apimčiai ir odai glembant.

Ilgainiui smulkios raukšlelės išryškėja visame veide. Jos matomos visada, nepriklausomai nuo veido išraiškos. Senstant sumažėja odos elastingumas, ir šios raukšlelės virsta ryškesnėmis giliomis raukšlėmis. Raukšlių gali atsirasti bet kurioje veido vietoje, tačiau ryškiausiai jos matomos aplink akis ir paakiuose.

Svarbūs Veiksniai

Kas dar turi įtakos raukšlėms?

Senstant raukšlės neišvengiamos. Tačiau reikia žinoti, kad jų formavimąsi spartina tam tikri vidiniai ir išoriniai veiksniai.

Saulės spinduliai – pats stipriausias odos senėjimą spartinantis išorinis veiksnys.

Saulės spinduliai

Jeigu oda nesaugoma nuo saulės, UV spinduliai skatina raukšlių formavimąsi. Ilgai ir nuolat būnant saulėje, pažeidžiamas odos kolagenas, todėl ji praranda elastingumą, susilpnėja jos struktūra ir greičiau atsiranda raukšlių. Plačiau apie UVA ir UVB spindulių poveikį odos senėjimui skaitykite čia.

Rūkymas

Rūkymas sukelia oksidacinį stresą. Laisvieji radikalai pažeidžia odos struktūrą ir spartina bendrąjį odos senėjimą, įskaitant raukšlių formavimąsi. Be to, cigaretėse esantis nikotinas ir cheminės medžiagos pažeidžia odoje esantį kolageną ir elastiną. Tai neigiamai veikia odos tvirtumą ir elastingumą bei gali paskatinti atsirasti raukšlių.

Senėjimo sukeltas sausumas

Senstančiai odai būdingas odos išsausėjimas. Sulėtėjus odos funkcijoms, brandi oda tampa vis sausesnė, ji gali tapti šiurkšti, kamuojama niežulio. Tai, be kita ko, lemia hialurono rūgšties sumažėjimas, dėl kurio gali susiformuoti gilios raukšlės.

Sprendimai

Odos išvaizdos pagerinimas

Nors sensta net ir sveika oda, mes galime pasistengti, kad ji intensyviau švytėtų, o raukšlės būtų mažiau pastebimos.

Veidas, kurio odos atspalvis lygus, atrodo jauniau. Atspalvį suteikiantys kremai su spalvos pigmentais (pvz., Eucerin’s Hyaluron-Filler CC kremas) ir makiažo priemonės padeda išlyginti ir pakoreguoti odos spalvą. Tai puikus trumpalaikis sprendimas. Rinkitės priemones, kurios lengvai pasiskirsto ir nesikaupia raukšlelėse. Oda atrodys kur kas jauniau.

Pateikiame veikliųjų medžiagų, naudojamų priemonėse nuo senėjimo ir mažinančių raukšles, sąrašą:

CC kremai suteikia odai tolygų atspalvį.
Moteris, kremu tepanti dešinįjį skruostikaulį.
Priemonėse nuo senėjimo naudojamos veikliosios medžiagos, tokios kaip kofermentas Q10, AHA, pentapeptidai, hialurono rūgštis, saponinas, magnololis ir arktiinas.

 

  • Alfa hidroksi rūgštys (AHA)

 Jos veikia kaip galingi šveitikliai. Šios rūgštys pašalina sausas ir pažeistas ląsteles laikančias jungtis, todėl oda atrodo atsinaujinusi.

Tai gamtinės kilmės ekstraktas, gaunamas iš varnalėšų. Jis stimuliuoja nusilpusio ląstelių sienelių jungiamojo audinio atkūrimą. Be to, arktiinas skatina odos ląstelėse vykstančius kolageno, kurio kiekis senstant sparčiai mažėja, atsinaujinimo procesus. Arktiinas – pagrindinė Eucerin ELASTICITY+FILLER dieninių ir naktinių priežiūros priemonių medžiaga. Šios priemonės pagerina brandžios odos elastingumą ir stangrumą bei sumažina raukšles.

  • Argano aliejus

Argano aliejus (Argania Spinosa kauliukų aliejus) išgaunamas spaudžiant argano medžio kauliukus. Iki 80 % aliejaus sudaro organizmui būtinos riebalų rūgštys (omega-9 ir omega-6). Riebalų rūgštys reikalingos ląstelių membranoms formuoti ir stiprinti. Jos sustiprina odą, kad ši galėtų atlikti pagrindinę - apsauginę - funkciją. Be to, arganų aliejuje gausu galingo antioksidanto vitamino E. Šis aliejus pasižymi ir priešuždegiminėmis savybėmis. Arganų aliejus – pagrindinė Eucerin ELASTICITY+FILLER naktinio kremo ir Eucerin ELASTICITY+FILLER veido aliejaus sudedamoji veiklioji medžiaga. Kartu su kitais komponentais ji suteikia odai lygumo ir švelnumo.

Stimuliuoja energijos gamybą ląstelėse.

Jaunos odos natūraliai gaminama hialurono rūgštis gali surišti nuo 1 000 iki 10 000 kartų daugiau (t. y. nuo 1 iki 10 litrų) vandens negu sveria pati. Senstant sumažėja natūralus odos gebėjimas gaminti hialurono rūgštį. Pradeda formuotis ir gilėti raukšlės. Hialurono rūgštis yra pagrindinė Eucerin Hyaluron-Filler linijos priemonių medžiaga. Ja papildytos ir Eucerin Volume-Filler linijos priemonės bei Eucerin ELASTICITY+FILLER dieninės ir naktinės priemonės. Hialurono rūgštis efektyviai veikia raukšles ir išlygina jas iš vidaus.

  • Magnololis

Itin koncentruota aktyvioji sudedamoji dalis, gaunama iš magnolijos žievės. Jis veikia pagerindamas apimties suteikiančių ląstelių pajėgumą gilesniuose odos sluoksniuose, kad padidėtų jų dydis ir skaičius (patvirtinta in vitro tyrimais). Magnololis yra Eucerin Volume-Filler linijos pagrindinė sudedamoji dalis, kuri patempia odą, padeda sumažinti raukšles ir gydo apimties praradimą.

  • Oligopeptidai

Oligopeptidai stimuliuoja ir palaiko kolageno tinklą dermoje. Taip sustiprinus odos struktūrą gali sumažėti raukšlės. Be to, oligopeptidai stimuliuoja odos metabolinius procesus, iš naujo suaktyvina odos ląstelių ryšius. Jie Eucerin Volume-Filler linijos, gydančios apimties sumažėjimą ir padedančios atkurti švytėjimą, pagrindinė sudedamoji dalis.

  • Pentapeptidai

Sudėtis su pentapeptidais padeda pagerinti odos kolageno gamybą ir, išlygindami raukšles, atstatyti odos struktūrą.

Iš sojų gaunama biologiškai aktyvi medžiaga glicino saponinas yra patvirtinta esanti viena efektyviausių medžiagų, stimuliuojančių hialurono rūgšties gamybą odoje. Ji įsiskverbia į giliausius epidermio sluoksnius, kur formuojasi raukšlės, ir skatina naujos odą putlinančios hialurono rūgšties sintezę. Tai Eucerin Hyaluron-Filler pagrindinė aktyvioji sudedamoji dalis.

Invazinės procedūros

Odos užpildai dažnai naudojami gilios nosies–burnos raukšlėms išlyginti.
Invazinės procedūros turi būti atliekamos medicinos įstaigose.

Odos užpildų injekcijos: Jos išlygina raukšles suteikdamos putlumo odai. Užpildams dažniausiai naudojama hialurono rūgštis.

Klinikiniai tyrimai rodo, kad priežiūros priemonės su hialurono rūgštimi gali žymiai sustiprinti hialurono injekcijų poveikį. Tokias priemones po injekcijų reikia naudoti ilgai ir reguliariai. Poveikis ypač ryškus akių srityje. Hialurono rūgštis – pagrindinė Eucerin Hyaluron-Filler priemonių veiklioji medžiaga. Klinikiniai tyrimai atskleidė, kad papildomai naudojant šias priemones pasiekiama puikių rezultatų, ypač akių srityje. Plačiau apie mokslinius tyrimus skaitykite čia.

Botulino toksino injekcijos: Šios injekcijos kuriam laikui sustabdo veido raumenų judėjimą. Jos paprastai naudojamos kaktos ir akių sričiai. Injekcijų paskirtis – sumažinti raukšles, kurios formuojasi dėl veido išraiškų kaitos. Poveikis pastebimas kelis mėnesius. Kad rezultatai išliktų, procedūrą reikia kartoti.

Tokias procedūras gali atlikti tik dermatologai arba kiti mokymus baigę, medicinos įstaigoje dirbantys specialistai.

susiję straipsniai

Susijusios priemonės