Senėjimo požymiai – Sumažėjusi odos apimtis

5 min. perskaityti
Daugiau

Sulaukus 25 m. amžiaus, prasideda bendrasis odos senėjimas, visuose odos sluoksniuose ima vykti pokyčiai. Tai lemia vidinių ir išorinių veiksnių derinys.

Požymiai Ir Simptomai

Bendrasis odos senėjimas ir apimties mažėjimas

Odos struktūra kasmet kinta.
Ilgainiui keičiasi visa veido forma. Taip nutinka dėl sumažėjusios odos apimties.

Tai, kaip mūsų organizmas sensta, iš dalies nulemta genetikos. Dėl natūralaus senėjimo ir aplinkos bei gyvenimo būdo veiksnių lėtėja pagrindiniai odoje vykstantys procesai ir funkcijos. Būtent šis lėtėjimas sukelia ryškiausiai matomus senėjimo požymius: raukšles ir smulkias raukšleles, apimties, elastingumo ir švytėjimo sumažėjimą.

Vienas pagrindinių veiksnių, dėl kurių atsiranda pastebimų odos senėjimo požymių, yra apimties suteikiančių ląstelių kiekio sumažėjimas.

Sumažėjus apimčiai, susiformavus raukšlėms , odai netekus elastingumo ir švytėjimo, veidas pradeda atrodyti senesnis. Odos senėjimo problema labai aktuali daugeliui, ji keičia bendrą veido struktūrą ir formą. Oda suglemba, kontūrai tampa nebe tokie ryškūs. Tai neigiamai veikia veido išvaizdą.

Kaip atpažinti, kad oda netekusi apimties?

Grožio trikampis

Odos apimties mažėjimo procesus apibūdinti ir apibrėžti sudėtinga, todėl pasitelkiame vaizdinį pavyzdį. Jis aiškiai rodo, kaip tam tikri senėjimo požymiai keičia veido formą ir struktūrą – šie pakitimai smulkūs, bet pastebimi. Grožio trikampis atskleidžia, kaip sumažėjusi odos apimtis gali lemti veido pokyčius: žmogus atrodo prastai nusiteikęs, liūdnas, apimtas streso. Taigi aplinkiniai gali susidaryti klaidingą nuomonę apie žmogaus nuotaiką ar požiūrį.

Grožio trikampis siejamas su jaunatviškumu ir patrauklumu.

Jaunų žmonių veido odos apimtis pasiskirsčiusi tolygiai, todėl jaunas veidas atrodo patrauklus. Pagrindinius jauniau atrodančio veido bruožus galima apibūdinti naudojant „grožio trikampį“. Šie veiksniai:

  • Aukšti skruostikauliai
  • Putlūs skruostai
  • Lygi oda
  • Ryški žandikaulių linija

Šie bruožai lemia veido formą ir struktūrą: plačiausia dalis viršuje siaurėja iki pačios siauriausios – smakro. Sveikas oda spinduliuoja harmoniją ir teigiamą nusiteikimą.

Ilgainiui grožio trikampis apsiverčia ir veidas spinduliuoja neigiamas, liūdnas emocijas.

Senstant atsiranda apimties mažėjimo požymių, ir trikampis apsiverčia. Tai lemia šie pokyčiai: 

  • Platesnė, labiau suglebusi žandikaulio linija
  • Sukritusi veido forma
  • Glebesni skruostai
  • Kaktos ir antakių raukšlė
  • Žemyn nusvirę lūpų kampučiai

Dėl visų šių veiksnių veidas atrodo senesnis. Kaip matome, trikampis apsivertė: platesnioji dalis atsidūrė ties veido apačia. Odai suglebus ir netekus apimties, veidas atrodo kitaip. Dabar jame atsispindi liūdesys ir stresas.

Svarbūs Veiksniai

Kodėl grožio trikampis apsiverčia?

Procesus, lemiančius apimties sumažėjimą, sukelia ne tik natūralus, chronologinis senėjimas, bet ir kiti vidiniai bei išoriniai veiksniai.

Menopauzės laikotarpiu smarkiai pakinta moterų hormonų pusiausvyra.
Saulės spindulių toleravimą lemia odos tipas ir būklė.

Hormonų pokyčiai

Bręstant estrogenų lygis yra aukštas. Oda lygi ir elastinga, veido odos kontūrai ryškūs. Senstant sumažėja hormonų lygis ir apimties suteikiančių ląstelių dydis bei skaičius, todėl oda netenka apimties, veido kontūrai praranda ryškumą.

Gyvenimo būdas

Vieną bendrojo odos senėjimo procesų – apimties sumažėjimą – sukelia ir gyvenimo būdo veiksniai, taip pat lemiantys raukšlių formavimąsi, elastingumo ir švytėjimo sumažėjimą. Šie veiksniai: 

  • Rūkymas: Nikotinas ir cigaretėse esančios cheminės medžiagos pažeidžia odoje esantį kolageną.
  • Saulė: Pernelyg intensyvūs saulės spinduliai gali pažeisti kolageną ir odos struktūrą.

Visi gyvenimo būdo veiksniai lemia oksidacinį stresą. Taip nutinka, kai odoje susiformuoja laisvaisiais radikalais vadinamos molekulės. Jos kenkia ląstelių struktūroms – taip pat ir toms, kurios užtikrina odos lygumą ir stangrumą. Susilpnėjus struktūrai ir sumažėjus kolageno bei elastino kiekiui, bendrasis odos senėjimas vyksta sparčiau. Tarp pastebimų požymių: raukšlės ir smulkios raukšlelės, sumažėjusi apimtis, sumažėjęs elastingumas, odos blausumas.

Kodėl mažėja odos apimtis?

Bendrąjį odos senėjimą lemia tai, kad senstant odos regeneraciniai procesai veikia vis lėčiau. Palaipsniui sumažėja odos sluoksnius „užpildančių“ medžiagų, kurios suteikia odai stangrumo ir lygumo. Sumažėjus jų kiekiui, oda netenka apimties ir suglemba, o veido kontūrai lieka nebe tokie ryškūs.

Kas vyksta skirtingose odos struktūros dalyse:

1. Epidermis 2. Gilesni odos sluoksniai

Epidermis. Senstant oda gamina mažiau hialurono rūgšties ir lipidų. Sumažėja odos gebėjimas surišti drėgmę, oda išsausėja, todėl atsiranda raukšlių ir smulkių raukšlelių. Oda atrodo plonesnė, jos tekstūrai gali būti būdingas sausumas ir šiurkštumas.

Gilesni odos sluoksniai. Kolageno kiekis odoje kasmet sumažėja 1 %, smunka ir elastino lygis. Tai lemia intensyvesnį odos plonėjimą. Elastinas iš dalies lemia odos elastingumą ir tvirtumą. Todėl sumažėjus šių dviejų medžiagų kiekiui, oda ima glebti ir netenka elastingumo. Sumažėja odai apimties suteikiančių ląstelių kiekis ir dydis, todėl šie odos sluoksniai susitraukia. Rezultatas – pakritusi oda ir įdubę skruostai.

Ilgainiui maistinėmis medžiagomis odą aprūpinanti kraujotaka sulėtėja. Todėl oda papilkšvėja, lėčiau gyja, greičiau išsausėja ir sparčiau formuojasi raukšlės. Ilgainiui mažėja odos elastingumas, pradeda atsirasti gilių raukšlių.

Sprendimai

Ką galima padaryti?

Nors apimties sumažėjimas – sudėtinė problema, kurios išvengti daugeliu atžvilgių neįmanoma, su matomais pokyčiais galima kovoti įvairiais būdais.

Veikliosios medžiagos

Priemonės su toliau išvardytomis medžiagomis gali padėti kovoti su veiksniais, lemiančiais odos suglebimą, apimties sumažėjimą, veido kontūrų ryškumo parardimą. Sprendžiant šias problemas galima veidui sugrąžinti jaunatvišką, sveiką išvaizdą.

Priemonėse nuo senėjimo derinamos medžiagos – magnololis, oligopeptidai ir hialurono rūgštis – gali padėti atkurti jaunatvišką išvaizdą.
Kasdien prižiūrint veidą ir naudojant apimties suteikiančias priemones, odos apimties sumažėjimas tampa ne toks pastebimas.

  • Magnololis

Magnololis, natūrali medžiaga, gaunama iš magnolijų medžių žievės, yra ypač veiksmingas priemonių nuo senėjimo komponentas. In-vitro tyrimai rodo, kad jis aktyvina odai apimties suteikiančias ląsteles ir padidina jų dydį bei skaičių. Tokios priemonės kaip Eucerin Volume-Filler koncentratas, papildytas didele magnololio koncentracija, gali padėti kovoti su veiksniais, lemiančiais odos suglebimą, apimties sumažėjimą ir veido kontūrų išskydimą. Naudojant kartu su kasdienėmis apimties suteikiančiomis priemonėmis, šis koncentratas veidui gali sugrąžinti jaunatvišką išvaizdą.

  • Oligopeptidai

Iš anyžių vaisių gaunami peptidai stimuliuoja ir palaiko odos kolageno tinklo sintezę. Stiprinant odos struktūrą galima sumažinti raukšlių gylį. Oligopeptidai taip pat stimuliuoja odos apykaitą ir suaktyvina ląstelėse vykstančius procesus. Tai pagrindinė Eucerin Volume-Filler linijos priemonių, atkuriančių apimtį ir sugrąžinančių švytėjimą, medžiaga.

  • Hialurono rūgštis

Hialurono rūgštis – tai medžiaga, kurią natūraliai gamina odos ląstelės. Ji – vienas iš jungiamojo odos audinio komponentų. Viena svarbiausių jos funkcijų – išsaugoti drėgmę. Hialurono rūgštis gali surišti nuo 1 000 iki 10 000 kartų daugiau (t. y. nuo 1 iki 10 litrų) vandens negu sveria pati. Senstant sumažėja natūralus odos gebėjimas gaminti hialurono rūgštį. Pradeda formuotis ir gilėti raukšlės. Hialurono rūgštis yra viena iš trijų veikliųjų medžiagų, esančių Eucerin Volume-Filler koncentrato sudėtyje. Ji pagerina odos gebėjimą išsaugoti drėgmę. Naudojant kartu su apimties suteikiančiomis medžiagomis, hialurono rūgštis gali padėti sumažinti raukšles ir smulkias raukšleles. Šios veiksmingos veikliosios medžiagos yra ir Eucerin Hylauron-Filler linijos priemonių bei Eucerin ELASTICITY+FILLER linijos dieninių ir naktinių priemonių sudėtyje.

Invazinės dermatologinės procedūros

Apimties suteikiančios invazinės procedūros turi būti atliekamos medicinos įstaigose.
Plastinės operacijos naudą ir trūkumus reikėtų apsvarstyti iš anksto.

Riebalų persodinimas

Operacijos metu riebalai pašalinami iš vienos kūno vietos ir persodinami į kitą. Dažniausiai šis metodas naudojamas skruostų apimčiai atkurti. Rezultatai išlieka ilgai. Po procedūros dažnai juntamas patinimas, kuris nuslūgsta per kurį laiką.

Užpildai

Injekciniai užpildai trumpam atkuria apimtį. Rezultatai iš karto pastebimi, bet trumpalaikiai. Paprastai naudojami sritims po akimis, skruostams, smilkiniams ir lūpoms.

Vienas pagrindinių veiksnių, dėl kurių atsiranda pastebimų odos senėjimo požymių, yra apimties suteikiančių ląstelių kiekio sumažėjimas.

Hialurono rūgšties injekcijos padeda sumažinti raukšles.

Skruostų implantai

Rezultatai išlieka ilgiausiai. Plastikiniai implantai įsiuvami po oda, kad atkurtų apimtį tam tikrose vietose, dažniausiai – skruostuose. Anksčiau ši procedūra buvo labai populiari, tačiau dabar pirmenybė teikiama užpildams ir riebalų persodinimui, nes po šių procedūrų reikia mažiau laiko, kol oda pasveiksta.

Neinvazinės dermatologinės procedūros

Dermatologinės procedūros nuo senėjimo gali būti puikus sprendimas, lėtinant odos senėjimą

Šiluminės bangos

Naudojant radijo dažnių technologiją, įkaitinami giliai odoje esantys kolageno sluoksniai. Karštis paskatina susidaryti naujus kolageno pluoštus ir sustangrina jau esamus. Taip atkuriami veido kontūrai.

Ultrabangos

Procedūros metu oda pakeliama, sustangrinama ir patempiama ultragarsu.

Susiję produktai