Photoaging is premature skin aging caused by the sun

Fotosenėjimas ir kaip jo išvengti

Per gausūs saulės spinduliai – viena pagrindinių ankstyvo odos senėjimo priežasčių. Jų sukeliamas procesas vadinamas fotosenėjimu. UV spinduliai yra pagrindinis fotosenėjimą lemiantis veiksnys. Jie DNR ląstelėms daro tiesioginę ir netiesioginę žalą. Dėl jos oda pradeda per anksti glebti, formuojasi raukšlės, atsiranda pigmentacijos problemų. Fotosenėjimo galima išvengti ištisus metus tinkamai saugant odą ir naudojant veiksmingas apsaugos nuo saulės priemones.

Fotosenėjimas: kas tai?

Skiriami du odos senėjimo tipai: natūralus ir nulemtas šalutinių veiksnių:

  • Natūralus senėjimas

Mums senstant, sensta ir oda. Šio tipo senėjimas yra natūralus, jo sustabdyti negalime. Jis dar vadinamas chronologiniu senėjimu. Natūralų senėjimą lemia vidiniai veiksniai , tokie kaip mūsų genetika ir įvairiais gyvenimo etapais vykstantys hormonų pokyčiai.

  • Šalutinių veiksnių nulemtas senėjimas

Kita vertus, šalutinių veiksnių nulemtą senėjimą galime kontroliuoti. Jį sukelia išoriniai veiksniai, tokie kaip aplinka (oro sąlygos, UV spinduliai), gyvenimo būdas (rūkymas, alkoholio vartojimas) ir vaistai.

Dėl išorinių veiksnių senėjimo požymiai atsiranda žymiai greičiau nei būtų galima tikėtis, todėl toks senėjimas dažnai vadinamas ankstyvu. Tyrimai rodo, kad 90 % visų ankstyvo odos senėjimo simptomų sukelia UV spinduliai*.

Ankstyvas senėjimas, kurį sukelia UV ir kiti saulės spinduliai, vadinamas fotosenėjimu.

* Šaltinis: Ramos-e-Silva et al., „Anti-aging cosmetics: Facts and controversies“. Clin Dermatol. 2013 m. lapkritis – gruodis; 31(6): 750-8.

Odos senėjimą lemia tiek vidiniai, tiek išoriniai veiksniai
Mūsų odos senėjimo greitį lemia tiek vidiniai, tiek išoriniai veiksniai.
Ankstyvo senėjimo poveikio palyginimas.
Per didelis UV spindulių kiekis sukelia ankstyvą senėjimą.
Požymiai ir simptomai

Kokie yra fotosenėjimo požymiai ir simptomai?

Senstant mūsų oda keičiasi:

Plačiau skaitykite skyrelyje apie skirtingo amžiaus odą: kaip metams bėgant keičiasi odos struktūra ir išvaizda.

Dėl saulės ir fotosenėjimo dauguma šių požymių ir simptomų atsiranda ir išryškėja anksčiau laiko. Veido, rankų ir iškirptės srities oda gauna daugiau UV ir HEV šviesos spindulių negu kitos kūno dalys. Todėl šias sritis, ypač veidą, reikia visus metus ir nuolat kruopščiai saugoti – tai padės sumažinti matomus senėjimo požymius.

Kas yra fotosenėjimas?
Senstant oda netenka apimties, formuojasi raukšlės.
UV kamera galima užfiksuoti žmogaus akiai kol kas nematomus saulės sukeliamus odos pažeidimus.
Priežastys ir dirgikliai

Fotosenėjimo procesai

Fotosenėjimą sukelia per didelis saulės spindulių kiekis.

UVB spindulių protonai įsigeria į odos ląsteles ir sukelia tiesioginius ląstelių DNR pažeidimus. UVB spinduliai sukelia odos nudegimus ir tiesiogiai pažeidžia DNR. Šie pažeidimai gali sukelti odos ligas, įskaitant odos vėžį.

DNR pažeidimai iš dalies lemia odos fotosenėjimą, tačiau svarbiausia šio proceso priežastis – UVA spindulių poveikis. UVA spinduliai taip pat pažeidžia ląstelių DNR, tačiau jų pažeidimai netiesioginiai: dėl UVA poveikio pradeda formuotis laisvieji radikalai, kurie pažeidžia DNR sukeldami vadinamąjį oksidacinį stresą. Naujausi tyrimai rodo, kad HEV šviesos spinduliai taip pat skatina ankstyvą senėjimą, nors jų poveikis ir mažesnis negu UV spindulių. Plačiau skaitykite skyrelyje apie UVA, UVB ir HEV šviesos spindulių poveikį odai.

UVA spinduliai ne tokie intensyvūs kaip UVB, tačiau jų yra 30–50 kartų daugiau. UVA spinduliai veikia visą dieną, ištisus metus, todėl labai svarbu kasdien, nepriklausomai nuo sezono teptis priemonėmis nuo saulės – jos apsaugos nuo ilgalaikių odos pažeidimų. Taip pat rekomenduojame rinktis priemones nuo saulės, apsaugančias ir nuo HEV šviesos.

UV spinduliai gali pažeisti ląstelių DNR

Odos apsauga nuo fotosenėjimo

Siekiant išvengti fotosenėjimo, svarbiausia yra išmanyti apie riziką ir atitinkamai elgtis, kad oda būtų apsaugota visą laiką: odą reikia pridengti, rinktis tinkamas priemones nuo saulės ir jas teisingai naudoti.

Daugiau informacijos apie tai, kaip sumažinti saulės spindulių pavojų, pasirinkti tinkamas apsaugos nuo saulės priemones ir veiksmingai jas naudoti rasite skyrelyje apie UVA, UVB ir HEV šviesos poveikį odai. Plačiau apie tai, kaip apsaugoti veidą, skaitykite skyrelyje „Veido odos apsauga nuo saulės“.

Rekomenduojame įprasti apsaugos nuo saulės priemones naudoti kasdien. Rinkitės priemones, specialiai pritaikytas jūsų odai. Jų tinkamumas turėtų būti patvirtintas klinikiniais ir dermatologiniais tyrimais. Visos Eucerin apsaugos nuo saulės linijos priemonės papildytos UVA, UVB spindulių ir plataus spektro filtrais. Jos ne tik veiksmingai apsaugo nuo UV spindulių, bet ir kovoja su HEV šviesos sukeliamu oksidaciniu stresu. Šių priemonių tinkamumas jautriai odai įrodytas klinikiniais ir dermatologiniais tyrimais.

Eucerin fluidas nuo saulės ir senėjimo SPF30 ir SPF50 specialiai pritaikytas senstančiai odai. Jis apsaugo nuo UVA bei UVB spindulių ir sumažina HEV šviesios sukeliamą oksidacinį stresą, taigi padeda užkirsti kelią fotosenėjimui ir mažina raukšles. Veikliųjų medžiagų likochalkono A ir gliciretininės rūgšties derinys nuo saulės sukeliamos žalos apsaugo odos ląsteles, esančias gilesniuose epidermio sluoksniuose, ir atkuria odos DNR. Tuo tarpu hialurono rūgštis paskatina odos drėkinimą, suteikia putlumo ir sumažina net ir gilias raukšles. Fluido tekstūra lengva ir neriebi. Tai idealus makiažo pagrindas, ypač patogus naudoti kasdien.

Jeigu jau turite odos dėmių, B-resorcinolis, pagrindinė Eucerin linijos EVEN BRIGHTER priemonių medžiaga, padės jas veiksmingai išblukinti.

Odos fotosenėjimas
Griežtai rekomenduojama odą nuo saulės saugoti ištisus metus.
Priemonės nuo saulės, apsaugančios nuo fotosenėjimo
Veiksmingos priemonės nuo saulės gali padėti išvengti fotosenėjimo.
Priemonės nuo saulės padeda išvengti fotosenėjimo
Rinkitės priemones, kurios apsaugotų odą nuo UV spindulių ir užkirstų kelią HEV šviesos sukeliamam oksidaciniam stresui.

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Norėdami gauti Eucerin naujienas, užpildykite šiuos laukelius ir užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį.

  • Išbandykite naujus Eucerin produktus
  • Dalyvaukite išskirtiniuose konkursuose
  • Gaukite naujausią informaciją ir patarimus