Hiperpigmentacija ir saulė – Kas lemia tamsių dėmių atsiradimą ir kaip apsaugoti odą?

4 min. perskaityti
Daugiau

Saulė yra pagrindinė hiperpigmentacijos atsiradimo priežastis, todėl efektyvi apsauga nuo saulės yra svarbiausia siekiant jos išvengti. Šiame straipsnyje aptariami įvairūs hiperpigmentacijos tipai ir papasakojama, kaip apsaugoti odą bei išlaikyti ją lygią ir švytinčią.

Kas yra hiperpigmentacija?

Hiperpigmentacija pasireiškia lygiais, patamsėjusiais odos plotais, kurių dydis ir spalva gali skirtis.

Hiperpigmentacija – tai terminas, vartojamas netolygiai odos pigmentacijai apibūdinti. 

Hiperpigmentacija pasireiškia tamsiomis dėmėmis, dėl kurių odos spalva atrodo netolygi. Šios tamsios dėmės vadinamos saulės dėmėmis arba senatvinėmis dėmėmis. Taip pat gali pasireikšti ir použdegiminė hiperpigmentacija. Ji paprastai atsiranda reguliariai saulės veikiamose odos, pvz., ant veido ir rankų.

Kas sukelia ir (arba) iššaukia hiperpigmentaciją?

Saulės šviesa paskatina melanino gamybą ir yra svarbiausia hiperpigmentacijos, pavyzdžiui saulės dėmių, atsiradimo priežastis.

Hiperpigmentaciją sukelia padidėjusi melanino gamyba. Melaninas – tai natūralus pigmentas, suteikiantis spalvą mūsų odai, plaukams ir akims. Padidėjusią melanino gamybą lemia įvairūs veiksniai, tačiau pagrindiniai jų yra saulė, amžius, hormoniniai pokyčiai, odos traumos ar uždegimai.

Saulės poveikis yra pagrindinė hiperpigmentacijos atsiradimo priežastis, nes pirmiausia melanino gamybą skatina saulės šviesa. Melaninas veikia kaip natūrali odos apsauga nuo saulės, saugodamas nuo kenksmingų jos spindulių, kai žmonės deginasi. Tačiau pernelyg ilgas buvimas saulėje gali šį procesą sutrikdyti. Tuomet ir atsiranda hiperpigmentacija.


Oksidacinis stresas, kurį sukelia UVA ir UVB spinduliai, yra pagrindinė priešlaikinio odos senėjimo ir odos hiperpigmentacijos problemų priežastis, tačiau naujausi tyrimai parodė, kad didelės energijos regimoji šviesa – šviesa, kurią matome, – taip pat sukelia odos oksidacinį stresą ir gali prisidėti prie hiperpigmentacijos atsiradimo.1,2

1 Mahmoud BH, Ruvolo E, Hexsel CL, Liu Y, Owen MR, Kollias N, et al. Impact of long-wavelength UVA and visible light on melanocompetent skin. J Invest Dermatol. 2010;130(8):2092-2097. doi: 10.1038/jid.2010.95. 

2 Duteil L, Cardot-Leccia N, Queille-Roussel C, Maubert Y, Harmelin Y, Boukari F, et al. Differences in visible light-induced pigmentation according to wavelengths: a clinical and histological study in comparison with UVB exposure. Pigment Cell Melanoma Res. 2014;27(5):822-826. doi: 10.1111/pcmr.12273. 

Saulės dėmės ant odos

Saulės dėmės dažnai pasireiškia ant veido

Mažus, patamsėjusius odos plotus, vadinamus saulės dėmėmis, kaip sufleruoja pats pavadinimas, lemia saulės poveikis. Jos atsiranda dažniausiai saulės veikiamose odos vietose, pavyzdžiui, ant veido, kaklo, iškirptės srities ir rankų. Atsiradus tamsioms dėmėms, saulės spinduliai gali pabloginti situaciją, dėmes padarydami dar tamsesnėmis. 

Saulės dėmės taip pat yra vadinamos senatvinėmis dėmėmis. Odai senstant, melaniną gaminančių ląstelių (melanocitų) kiekis mažėja, tačiau likusios padidėja ir jų pasiskirstymas tampa labiau sutelktas. Šie fiziologiniai pokyčiai paaiškina, kodėl vyresni nei 40 metų amžiaus žmonės, pastebi saulės dėmių pagausėjimą.  Daugiau informacijos straipsnyje apie odos senėjimą.

Melazma ir saulė

Melazma paprastai atsiranda ant viršutinės lūpos, skruostų ir kaktos

Melazma pasireiškia didesniais hiperpigmentacijos plotais, dažniausiai ant veido, ir yra ypač būdinga moterims. Manoma, kad ji atsiranda, moteriškiems lytiniams hormonams estrogenui ir progesteronui stimuliuojant melanino perprodukciją, kai odą veikia saulė. Ji pasireiškia 10–15 proc. besilaukiančių moterų ir 10–25 proc. moterų, vartojančių geriamuosius kontraceptikus.3

Nors pagrindinis sukėlėjas yra hormoniniai pakitimai, saulės spinduliai gali paskatinti melazmos procesą ir pabloginti odos būklę. 

3 The International Dermal Institute, Melasma Unmasked by Dr Clauida Aguirre quoting Kang, H. Y., & Ortonne, J. P. (2010). What should be considered in treatment of melasma. Annals of Dermatology, 22(4), 373-378. 

Použdegiminė hiperpigmentacija ir saulė

Sergantiesiems akne dažnai pasireiškia použdegiminė hiperpigmentacija

Použdegiminė hiperpigmentacija - tai lygūs, pakitusios spalvos odos plotai, atsiradę gyjant odos pažeidimams ar traumai. Ji dažniausiai pasitaiko akne, atopiniu dermatitu arba psoriaze sergantiems pacientams, taip pat gali atsirasti dėl tokių kosmetinių procedūrų, kaip dermabrazija, gydymas lazeriu ir cheminis šveitimas. Būklę pabloginti gali pernelyg ilgas buvimas saulėje.4


4 Postinflammatory hypopigmentation and hyperpigmentation. Ruiz-Maldonado R, Orozco-Covarrubias ML Semin Cutan Med Surg. 1997 Mar; 16(1):36-43.

Kaip apsaugoti odą nuo hiperpigmentacijos?

Išvengti hiperpigmentacijos gali padėti kasdien naudojama plataus spektro apsaugos nuo saulės priemonė

Apsauga nuo saulės yra svarbiausia siekiant išvengti hiperpigmentacijos. Svarbu atminti, kad saulės spinduliai veikia odą net ir debesuotomis dienomis, todėl apsaugos nuo saulės priemones reiktų naudoti kasdien. Priemones tepkite kruopščiai ir, jei reikia, tepkitės pakartotinai.

Hiperpigmentaciją suvaldyti padės buvimo saulėje laiko ribojimas. Stenkitės nebūti saulėje, kai ji intensyviausia, ir, kai įmanoma, dėvėkite apsauginius drabužius, kepurę ir akinius nuo saulės. 

Jei oda yra linkusi į hiperpigmentaciją, saikingas buvimas saulėje ir apsaugos nuo saulės priemonės padės išvengti būklės pablogėjimo.

Kokią apsaugos nuo saulės priemonę pasirinkti?

Rinkitės priemones su aukšta arba labai aukšta apsauga nuo UVA ir UVB spindulių. Tai reiškia ne mažesnė nei SPF 30 UVB apsauga, taip pat sudėtyje turi būti patikimų UVA filtrų. Be to rekomenduojame rinktis priemones, kurios apsaugo ir nuo didelės energijos regimosios šviesos bei yra pritaikytos individualiam jūsų odos tipui ir būklei.

Eucerin Pigment Control fluidas nuo saulės ir hiperpigmentacijos SPF 50+ yra specialiai skirtas padėti išvengti saulės sukeliamos hiperpigmentacijos. Advanced Spectral Technology apima plataus spektro fotostabilius UVA / UVB filtrus1 itin  aukštai apsaugai nuo UV spindulių, o likochalkonas A neutralizuoja laisvuosius radikalus, kuriuos sukelia UV ir HEVIS šviesa. Sudėtyje taip pat yra gliciretininės rūgšties, palaikančios pačios odos DNR atsistatymo mechanizmus, ir unikalios bei patentuotos veikliosios medžiagos tiamidolio, kuri veikia pagrindinę hiperpigmentacijos atsiradimo priežastį.

Nors profilaktika yra geriausia apsauga, tačiau jei atsirado pigmentinių dėmių, klinikiniais ir dermatologiniais tyrimais įrodyta, kad tiamidolis sumažina tamsias dėmes ir užkerta kelią pakartotiniam jų atsiradimui. Eucerin Pigment Control fluidas nuo saulės ir hiperpigmentacijos SPF 50+ gali būti naudojamas kartu su kitomis Eucerin Anti-Pigment linijos priemonėmis, siekiant sumažinti pigmentinių dėmių kiekį.5


5 Priemones, kurių sudėtyje yra tiamidolio, naudokite ne daugiau kaip keturis kartus per parą.