Senėjimo požymiai – Tankio praradimas

4 min. perskaityti
Daugiau

Odos senėjimo procesas prasideda sulaukus apie 25-erių. Jis veikia odos išvaizdą ir būklę. Atėjus šiam amžiui, odos optimalią sveikatą palaikančios funkcijos pradeda veikti vis lėčiau. Jaunatvišką išvaizdą odai suteikiančių medžiagų gaminama mažiau, todėl atsiranda pastebimų senėjimo požymių. Sumažėja odos tankis. Be to, oda praranda apimtį, formuojasi pirmosios raukšlės. Odos senėjimą lemiančias priežastis galima skirstyti į dvi grupes. Vidines priežastis lemia mūsų genetika ir chronologinis amžius. Jų kontroliuoti neįmanoma. Išoriniai veiksniai susiję su gyvenimo būdu, todėl jų poveikį galima sumažinti taikant įvairias prevencines priemones.

Požymiai Ir Simptomai

Bendrasis senėjimas prasideda konkrečiuose odos sluoksniuose:

Oda sudaryta iš sluoksnių. Viršutinis sluoksnis vadinamas epidermiu. Kiekvienas sluoksnis sensta skirtingai.

Epidermio sluoksniai 

  • Pokyčiai: Lėtesnė ląstelių apykaita, sumažėjusi lipidų gamyba.
  • Išoriniai požymiai: Šiurkštesnė, sausesnė odos tekstūra, smulkios raukšlelės ir raukšlės. Oda jautresnė UV spinduliams, lėtesnis žaizdų gijimas, mažesnis atsparumas infekcijoms.

Dermos sluoksniai 

  • Pokyčiai: Kasmet 1 % sumažėja kolageno, krenta elastino lygis. Suprastėjusi kraujotaka.
  • Išoriniai požymiai: Elastingumą praradusi oda tampa jautresnė pažeidimams, greičiau formuojasi raukšlės. Odos tankio sumažėjimas. Priblėsta jaunai odai būdingas rožinis švytėjimas.

Poodžio sluoksniai

  • Pokyčiai: Sumažėjęs lipidų ląstelių kiekis ir jų apimtis.
  • Išoriniai požymiai: Sumažėjusi odos apimtis, gilesnės ir įkritę skruostai. Prasčiau gyja žaizdos.

Sumažėjusio odos tankio požymiai

Sumažėjus tankiui, oda tampa nebe tokia elastinga.

Odos tankis ypač mažėja sulaukus menopauzės ir po jos. Oda keičiasi, todėl šiuo gyvenimo laikotarpiu ja reikia kruopščiau rūpintis. Paprastai moterys pastebi, kad oda tapo nebe tokia elastinga. Dažnai formuojasi gilesnės raukšlės, oda praranda švytėjimą.

Tankio sumažėjimą rodo trys išoriniai požymiai:

  • Plonesnė oda. Veido oda atrodo mažiau elastinga ir gali pradėti glebti.
  • Gilesnės raukšlės. Odai praradus gebėjimą išlaikyti formą, raukšlės gilėja.
  • Oda ima atrodyti blyškesnė ir blausesnė.

Priežastys Ir Dirgikliai

Kodėl vyksta šie odos pokyčiai?

Tankio sumažėjimas tam tikru lygiu yra neišvengiamas. Tai bendrojo odos senėjimo požymis. Šią problemą iš dalies lemia natūralūs, vidiniai procesai, tokie kaip hormonų kaita, chronologinis odos senėjimas ir jo poveikis odos struktūrai.

Tankiai ir giliai jaunoje odoje išsidėsčiusios papilos viršutinį odos sluoksnį veiksmingai aprūpina maistinėmis medžiagomis, drėgme ir deguonimi.
Senstant mažėja papilų tankis ir skaičius. Sumažėjus sistemos efektyvumui, oda praranda elastingumą ir švytėjimą.

Senstant keičiasi viršutinį ir vidurinį odos sluoksnius – epidermį ir dermą – jungiantis audinys. Jis sudarytas iš papilų. Kiekvienos papilos centre esančios kraujagyslės viršutinį odos sluoksnį aprūpina reikiamomis maistinėmis medžiagomis, drėgme ir deguonimi. Kol oda jauna, papilos yra išsidėsčiusios giliai ir tankiai, todėl odos struktūra yra tvirta ir lygi.

Senstant sumažėja papilų skaičius, jos atsiduria arčiau odos paviršiaus, todėl sumažėja odos struktūros elastingumas, atsiranda daugiau raukšlių.

Ilgainiui sulėtėja kolageno ir elastino gamyba. Dėl to ima stigti medžiagų, užtikrinančių odos elastingumą.

Todėl žymiai greičiau formuojasi raukšlės. Galiausiai senstant į viršutinį odos sluoksnį patenka mažiau maistinių medžiagų ir deguonies, todėl oda tampa blyškesnė, papilkėjusi.

Odos tankio ir švytėjimo sumažėjimui esminės įtakos turi ir kiti, vidiniai ir išoriniai veiksniai:

Sumažėjus estrogenų koncentracijai, gali prasidėti odos uždegiminiai procesai, lemiantys tokių odos problemų kaip rozacija paūmėjimą.

Hormonų pokyčiai

Sulėtėjus hormonų veiklai, tas pats nutinka ir su tam tikrais odoje vykstančiais procesais. Pvz., lėčiau atsinaujina jungiamasis audinys. Tai reiškia, kad po menopauzės organizmas gamina mažiau medžiagų, užtikrinančių jaunos odos tankį ir lygumą. Šios medžiagos: hialurono rūgštis, kolagenas ir elastinas. Oda tampa nebe tokia tvirta – tai pastebima ir juntama.

Saulės spinduliai turi labai didelę įtaką senėjimui

Saulės poveikis

Svarbiausias oksidacinį stresą lemiantis veiksnys, saulės poveikis, susilpnina odos struktūrą ir taip skatina odos senėjimą. Tankio ir švytėjimo sumažėjimas tampa labiau pastebimas. Be to, gali atsirasti atspalvio nelygumų ir senatvinių dėmių, oda gali išsausėti. Kasdien naudojant tinkamas SPF priemones oda apsaugoma nuo UV spindulių žalos, todėl senėjimo procesas tampa lėtesnis, pristabdomas raukšlių formavimasis, išsaugoma odos apimtis.

Rūkymas

Cigaretėse esančios cheminės medžiagos sukelia oksidacinį stresą ir pažeidžia kolageną bei elastiną. Dėl rūkymo suintensyvėja visi senėjimo procesai, įskaitant raukšlių formavimąsi ir apimties mažėjimą.

Sprendimai

Kaip atkurti odos tankį ir švytėjimą

Odos tankį galima atkurti naudojant odos priežiūros priemones arba derinant jas su invazinėmis dermatologinėmis procedūromis.

Odos tankį ir švytėjimą atkuriančiose priežiūros priemonėse rekomenduojamos veikliosios medžiagos

Veikliosios medžiagos

Naudodami priemones su tokiomis veikliosiomis medžiagomis kaip antioksidantai, arktiinas ir Apiaceae peptidai galite sustiprinti odos gynybinius mechanizmus ir sulėtinti senėjimo procesus.
Siekiant optimalių ir pastebimų rezultatų, rekomenduojame naudoti visas Eucerin DermoDENSIFYER linijos priemones.

Antioksidantai

Kadangi bendrąjį odos senėjimą iš dalies lemia oksidacinis stresas, išoriškai naudojami antioksidantai gali padėti odai apsisaugoti. Antioksidantai padeda sulėtinti senėjimo procesus, kurių rezultatas – sumažėjęs tankis ir švytėjimas bei kiti senėjimo požymiai, tokie kaip sumažėjusi odos apimtis ir raukšlės.

Arktiinas

yra augalinis ekstraktas, gaunamas iš varnalėšų. Ši medžiaga stimuliuoja odos ląstelių atkūrimą ir stangrina brandžią, dėl senėjimo ir hormonų pokyčių suplonėjusią odą. Arktiinas – pagrindinė Eucerin DermoDENSIFYER linijos priemonių medžiaga. 

Apiaceae

peptidai padeda atkurti brandžią odą. Jie paspartina procesus, kurie sustiprina odos struktūrą, padidina atsparumą ir suteikia gyvybingumo. Apiaceae peptidai – viena iš Eucerin DermoDENSIFYER linijos priemonėse naudojamų medžiagų.

Invazinės procedūros

Šias procedūras gali atlikti tik kvalifikuoti specialistai medicinos įstaigoje.

Cheminių šveitiklių paskirtis – pagerinti odos tekstūrą pašalinant pažeistus sluoksnius.
Odą atnaujinant lazeriu, taip pat pašalinami pažeisti sluoksniai ir stimuliuojama kolageno gamyba.

Cheminiai šveitikliai

Šveitiklių su glikolio rūgštimi arba pieno rūgštimi paskirtis – pagerinti ir išlyginti odos tekstūrą, pašalinant pažeistus išorinius sluoksnius. Be to, šveitikliai skatina kolageno sintezę, todėl gali padėti padidinti odos tankį ir apimtį. Po dermatologinių šveitimo procedūrų oda gali būti ypač jautri pažeidimams, todėl griežtai rekomenduojama naudoti apsaugos priemones su SPF, pvz., Eucerin fluidą nuo saulės 50+ .

Odos atnaujinimas lazeriu

Lazeriu pašalinami išoriniai veido odos sluoksniai ir stimuliuojamas naujų kolageno pluoštų susidarymas. Odai gyjant, ji tampa storesnė, padidėja tankis. Vis dėlto gyjanti oda būna ypač jautri aplinkos poveikiui. Todėl būtina naudoti priemones su SPF, pvz., Eucerin fluidą nuo saulės 50+. Be to, imantis visapusių prevencinių priemonių, galima pristabdyti tankio ir švytėjimo mažėjimą.