01 Seborėja
Tai perteklinė riebalų gamyba. Riebalų liaukos išskiria riebalinį sekretą, kuris dengia plaukus ir odą.
Riebalų gamybą paskatinti gali įvairios problemos, susijusios su hormonais, klimatu, tam tikrais vaistais ir genetika.
Sutrikus riebalų sekrecijai, gali prasidėti seborėjinis dermatitas. Tai dažna uždegiminė liga, dėl kurios oda tampa pleiskanota: seborėjinėse vietose (pvz., galvos plaukuotoje dalyje arba ausų landose) susidaro baltos arba gelsvos pleiskanos. Skaitykite daugiau apie seborėjinį dermatitą.
02 Hiperkeratozė
Hiperkeratozė (arba hiperkeratinizacija) – tai išorinio, raginio odos sluoksnio (stratum corneum) sustorėjimas. Tinkamai nepašalintos negyvos, suragėjusios odos ląstelės (korneocitai) užkemša riebalų liaukos kanalą ir sutrikdo riebalų išsiskyrimą.
Kai oda išskiria per daug riebalų (suintensyvėjusi seborėja), o negyvos odos ląstelės lieka prilipusios prie odos (hiperkeratozė), šios medžiagos gali susikaupti plauko folikule ir kartu suformuoti minkštą kamštį. Dėl jo folikulas paburksta, susiformuoja uždaras komedonas arba, jeigu kamštis yra arti paviršiaus, atviras komedonas.
03 Mikrobų kolonizacija
Padaugėja bakterijų, kurios normaliomis sąlygomis nekenkia odai (propionibakterijos). Jos gali kolonizuoti užkimštus folikulus. Taip susiformuoja papulės, pustulės, nodulės ar netgi cistos.
04 Uždegimas
Dėl anksčiau minėtų veiksnių oda parausta, prasideda uždegimas. Jeigu aknė sunki, prasidėjus uždegimui - folikulo sienelė sutrūksta. Išsiskyrę lipidai, riebalų rūgštys, korneocitai, bakterijos ir ląstelių dalelės sukelia gilesnį, daugiau audinių apimantį uždegimą.